Czy do diesla można zamontować gaz?

Podczas pandemii właściciele aut chcą rozwiązań tanich i efektywnych. Zastanawiają się, czy w jednostce diesla sprawdzi się paliwo gazowe. Decydując się na taką zmianę, trzeba wziąć pod uwagę korzyści. One zaś bywają mniejsze od spodziewanych.

Paliwo LPG w dieslu

Użycie gazu ziemnego w jednostce wysokoprężnej nie jest nowością. Mieszkańcy Australii od kilku dekad stosują taką metodę w samochodach roboczych. To rozwiązanie sprawdza się najkorzystniej w takich maszynach.

W naszym kraju instalacja gazowa do diesla interesuje więc zwłaszcza firmy posiadające auta ciężarowe albo autobusy.W osobówkach cechujących się niewielkimi przebiegami system LPG zamontowany w dieslu zwraca się dość opornie. 

3 typy zasilania gazowego dla silnika typu diesel

Zastosowanie w silniku wysokoprężnym paliwa LPG praktycznie nigdy nie przesądza działania silnika jedynie na LPG. Wprawdzie jest taka możliwość, sugerowana poprzez tzw. system mono fuel, jednak wiąże się ona z koniecznością przerobienia całego silnika.

Drugie rozwiązanie to system dual fuel: wewnątrz komory spalania wpuszcza się olej napędowy i LPG. Przy instalacji tego typu wymagane jest wgranie nowego oprogramowania do komputera, nadzorującego działanie silnika. 

Jeszcze jedna możliwość, czyli diesel gaz, cechuje się niższymi kosztami, dzięki czemu jest osiągalna dla znacznej części zainteresowanych. LPG stanowi tu maksymalnie 30% mieszanki paliwowej – jednostka napędowa nie musi zatem przechodzić poważnych zmian.