Badania biochemiczne – czym są, kto je wykonuje?

Biochemia to krwi to specjalistyczne badanie bada się osocze uzyskane przez odwirowanie krwi, która została pobrana od pacjenta. Co to jest osocze? Osocze składa się w większości z wody i rozpuszczonych w niej hormonów, enzymów, białek a także innych bardzo ważnych składników i substancji. Jest to powód dlaczego biochemia krwi jest w stanie perfekcyjnie wskazać w jaki sposób działają poszczególne układy.

Co pokazuje biochemia krwi?

W trakcie biochemii krwi bada się osocze, które pozyskuje się poprzez odwirowanie pobranej od pacjenta krwi żylnej. 

Badanie to jest w stanie dokładnie pokazać w jaki sposób poszczególne układy i pracują konkretne narządy. To badanie możemy wykonać używając czytnik mikropłytek.

Profile w badaniu biochemicznym krwi – sprawdź jakie są

Dla ułatwienia analizy danych oraz korzystniejszego  zdiagnozowania choroby badania tego typu zostały podzielone na podstawowe profile:

  • profil ogólny, oznacza się w nim: sód, potas, wapń, chlorki, fosfor, kwas moczowy, mocznik, kreatyninę, bilirubinę, AspAT, ALT, fosfatazę alkaliczną, GGT, albuminę, białko całkowite;
  • profil wątrobowy, z kolei w nim oznacza się: transaminazę alaninową asparaginianową (ALT i AspAT);
  • profil nerkowy, oznacza się w nim: sód, potas, mocznik, kreatyninę;
  • profil sercowy, w którym oznacza się: transaminazę alaninową (ALT) i asparaginową (AspAT), kinazę kreatynową (CK), dehydrogenazę mleczanową (LDH), potas;
  • profil tarczycowy,z kolei w nim oznacza się: hormony TSH i T4;
  • profil lipidowy, w nim natomiast oznacza się: cholesterol, trójglicerydy (TG), cholesterol HDL, cholesterol LDL;
  • profil kostny, oznacza się w nim: białko całkowite, albuminę, wapń, fosfor, fosfatazę alkaliczną;

Możemy również wykonać bardziej szczegółowe profile, chociażby profil alergiczny, reumatyczny, profil dla kobiet, które są w ciąży, dla dzieci a także profil przedoperacyjny.

Normy badań biochemicznych

W badaniu biochemicznym krwi wszystkie składniki oceniane są z osobna ponieważ dla każdego zostały opracowane normy a także sprawdza się korelacje takich składników ze sobą. Pamiętaj, że normy te mogą się nieco różnić w zależności od laboratorium, w którym wykonano badanie. Dlatego osoba, na której przeprowadzono badanie nie może sam analizować wyników badań. Jedynie lekarz ma kompetencje aby wyniki badań poddać dogłębnej analizie.

Biochemia krwi podczas trwania ciąży – to warto wiedzieć

Badania prenatalne, które są nieinwazyjne obejmują przykładowo biochemiczne badania krwi. Badanie te polegają na tym, aby pobrać krew kkobiety w ciąży oraz zbadać zawarte w niej stężenia określonych składników i substancji. Poziom niektórych substancji które są obecne we krwi przyszłej matki może bowiem świadczyć o konkretnych problemach z płodem. Połączenie badań biochemicznych kobiety w ciąży z jej wiekiem jest w stanie profesjonalnemu programowi komputerowemu policzyć ryzyko wystąpienia chorób wrodzonych płodu. To badanie krwi ma charakter przesiewowy, czyli każda kobieta w ciąży ma prawo je wykonać. Niestety ale w Polsce zrobienie takich badań możliwe jest w ramach NFZ tylko i wyłącznie gdy lekarz ma podejrzenie co do wystąpienia poważnych wad letalnych płodu.

Warto dodać także że badania biochemiczne krwi w ciąży zależą od czasu trwania ciąży:

  • test PAPP-A – przeprowadza się między 10. a 14. tygodniem ciąży.
  • test potrójny –  wykonuje się wykonać go pomiędzy 16. a 18. tygodniem ciąży.
  • test zintegrowany – to jest połączenie wyników testu PAPP-A w 11.–13. tygodniu ciąży wraz z testem potrójnych w 15.–20. tygodniu ciąży.