Co leczy neurolog dziecięcy

Ze względu na mnogość otrzymywanych z różnych miejsc komunikatów nasze układy nerwowe są coraz częściej  skazane na szwank. Przyszło nam żyć w społeczeństwie informacyjnym, w którym część informacji w rzeczywistości jest bezużyteczna. Do tego dochodzą inne składowe, które powodują, że niestety coraz częstszym zjawiskiem są różnego rodzaju problemy na tle nerwowe(ym). Również wśród najmłodszych. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają schorzeniami na tle nerwowym. By skutecznie je wykrywać konieczny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Problemem jest stosunkowo mała liczba lekarzy tym się zajmujących. Gdzie można udać się do neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – ogólnie rzecz biorąc większe ośrodki.

jakimi przypadłościami zajmuje się neurolog dziecięcy?

Zadaniem neurologa dziecięcego jest zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia we właściwy sposób na wszelkiego typu neurologiczne nieprawidłowości występujące u naszych dzieci. odkrycie choroby w młodym wieku zwiększają szans(ę) na prawidłowy(e) dorastanie młodego człowieka. Sąszansę(ą) na pełne unormowanie schorzenia.

Chorób, które są w spektrum zainteresowań neurologa dziecięcego jest bardzo dużo. Jest to m.in. ADHD, padaczki, wszelkiego rodzaju zaburzenia – aparatu mowy, insomnia. Także, gdy młody człowiek przejawia kłopoty w szkole, powinien zbadał(ć) go neurolog. Poza leczenia(em) i profilaktyki(ą) schorzeń często spotykanych, neurolog dziecięcy zajmuje się dzieci(ćmi) po uszkodzeniach mechanicznych, wypadkach, z wadami poporodowymi – od tych najbardziej poważnych do tych mniej oddziałujących na codzienne życie. 

Najczęściej spotykane dolegliwości neurologiczne u dzieci

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń na tle neurologicznym u dzieci zalicza się przede wszystkim nadpobudliwość i padaczki. Co je wyróżnia i jak im przeciwdziałać?

Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami skupienia określa się powszechnie znanym akronimem ADHD. Dolegliwość ta(o) stanowi kłopot zarówno dla dziecka, jak i otoczenia. Często, przez nieświadomych rówieśników czy nauczycieli, nazywane jest mianem źle wychowane. Do objawów nadpobudliwości zaliczyć można m.in. bezsenność, nerwowość, rozkojarzenie, łatwość popadania w konflikty czy nadmierną gadatliwość. Jeśli wychowawca rozpozna objawy(ów), należy udać się z młodzieńcem na wizytę do psychiatry lub neurologa dziecięcego. Kluczowa jest też ścisła wymiana informacji lekarza z opiekunami i środowiskiem szkolnym. W skrajnych sytuacjach warto rozważyć indywidualny tryb nauczania dla dziecka. Odpowiednie podejście do sprawy daje szansę na złagodzenie objawów i zauważalną poprawę.

Kolejnym stosunkowo często występującym u dzieci schorzeniem natury neurologicznej(ym) są ataki epilepsji. Ataki padaczki u osób w młodym wieku mogą mieć różnorakie powody. Celem zdiagnozowania(ć) jednostki chorobowej neurolog przeprowadza wywiad z opiekunami oraz zaleca szereg niezbędnych badań kontrolnych. Po wskazaniu padaczki, neurolog dziecięcy dobiera konieczne, dopasowane do potrzeb małego pacjenta medykamenty. Niezbędne są w takich okolicznościach także okresowe kontrole i obserwacja dziecka. Odpowiednio pokierowana(e) terapia daje duże szanse na złagodzenie symptomów i normalne(ą) życie dla malucha.

Co przygotować idąc z dzieciem do neurologa?

W razie zaobserwowania dolegliwości neurologicznych u dziecka, opiekun powinien niezwłocznie umówić wizytę u neurologa dziecięcego. Konieczne jest zabranie z sobą na ową(e) wizytę pełnej historii choroby, jak również książeczki zdrowia dziecka. W sytuacji gdy wcześniej mały pacjent miał(o) robione badania pod kątem neurologicznym, należy zaprezentować także rezultaty tychże badań.

Jak szukać dobrego neurologa dziecięcego?

Przed spotkaniem warto poszukać w sieci wiadomości o lekarzy(ach). Można znaleźć tam informacje o tym gdzie przyjmuję polecany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice i pozostałe miasta wojewódzkie – tutaj należy się spodziewać większej liczby lekarzy, trochę gorzej zapewne jest w mniejszych miejscowościach. Tutaj z pomocną dłonią przychodzi sieć.