Co musisz wiedzieć o pracy w biurze rachunkowym?

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które za przedsiębiorców rozlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. W wielu przypadkach prowadzi poza tym dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i sporządzanie deklaracji PIT. Do zadań profesjonalnego biura rachunkowego należy dodatkowo tworzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Duże ale też niewielkie firmy wielokrotnie wolą podjąć współpracę z biurem księgowym, niż zajmować się księgami rachunkowymi we własnym zakresie. 

Na jakie biuro rachunkowe postawić

W Warszawie znajdziemy ogromne ilości biur księgowych. Mogą to być nieduże rodzinne firmy, duże firmy zatrudniające kilkadziesiąt księgowych, ale również ogólnopolskie biura rachunkowe online. Bez wątpienia ciężko jest wybrać jedno dobre rozwiązanie, które będzie odpowiadać każdemu.

Warto sprawdzić, czy firma, której planujesz oddać w ręce całą księgowość jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej i otrzymała Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie ma konieczności posiadania wykształcenia kierunkowego aby zostać księgowym. Nie jest konieczne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy zostawiać odpowiedzialność firmie, która może nie mieć pojęcia na tematy księgowości.

Kolejną rzeczą, którą można sprawdzić jest występowanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe wyznaczają określonego księgowego, który ma za zadanie opiekować się Twoją firmą. Dostajesz kontakt do swojego doradcy i posiada on wszystkie dokumenty o Tobie zawsze pod ręką. Tańsze biura zazwyczaj nie dają takich opcji i zazwyczaj, kiedy musisz się czegoś dowiedzieć powinieneś dzwonić na ogólną infolinię i czekać, aż losowy konsultant odszuka Twoje dokumenty.

Czy warto powierzyć prowadzenie księgowości biuru?

Przede wszystkim warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym dlatego, że jest to ogromna oszczędność czasu. Kierując firmą nierzadko korzystniej jest przeznaczyć go na zdobywanie nowych kontrahentów, lub lepszą obsługę tych obecnych, niż na samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych. W dodatku – aby porządnie prowadzić finanse w firmie konieczne jest bieżące zaznajamianie się z często zmieniającymi się ustawami w zakresie finansów.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za uchybienia i przeoczenia. Jeśli złożysz fałszywe sprawozdanie do Urzędu Skarbowego możesz dostać karę grzywny, a na dobitkę, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W momencie kiedy opłacasz rzetelne biuro rachunkowe – to ono płaci karę.