Czym musi się charakteryzować dobry księgowy?

Władanie wiedzą odnośnie księgowości to nie wszystko aby zostać doskonałym księgowym. Oczywiście jest to baza i bez takich umiejętności nie ma szans pracować w jako ten specjalista, jednak księgowy, któremu kontrahenci ufają powinien mieć szczególne cechy charakteru. Jakie cechy osobowości powinien mieć więc dobry księgowy i kto nadaje się żeby pracować w tej profesji? 

Jakie są obowiązki podczas pracy w biurze rachunkowym?

Obowiązki w biurze rachunkowym może się lekko różnić w zależności od firmy zatrudnienia. Przeważnie jednak ważnym z obowiązków będzie kontrola nad zestawieniami finansowymi i ciągłe prowadzenie całej rachunkowości. Księgowy powinien też prowadzić księgi finansowe i robić deklaracje podatkowe a także współpracować z Urzędem Skarbowym i ZUSem.

Coraz częściej biuro rachunkowe bierze prace kadrowe, czyli jest to także robienie listy płac oraz wyliczanie wypłat, zasiłków oraz wszelkich innych świadczeń dla zatrudnionych osób oraz zleceniobiorców.

Jakie umiejętności powinien mieć kandydat na księgowego?

Pozaksiążkową i praktyczną wiedzą z zakresu księgowości oraz wiedzą na temat prawa podatkowego oraz gospodarczego, kandydat na księgowego powinien doskonale odnajdywać się w miejscu pracy. Co to znaczy? Księgowy współpracuje przede wszystkim z ludźmi – posiada kontrahentów, bez nich biuro rachunkowe nie będzie istnieć. Dlatego też księgowa powinna cechować się komunikatywnością i otwartością na inne osoby. Pracowanie z finansami wiąże się z ogromną odpowiedzialnością a to często jest przyczyną nerwów. Z tego powodu księgowy powinien bardzo dobrze radzić sobie z nerwami i zachować zimną krew działając pod presją. Praca w biurze rachunkowym oznacza niemało terminów, których należy dotrzymywać, a to powoduje, że księgowy musi efektywnie organizować swoją pracę i być punktualnym.

Jaki jest dobry księgowy w trakcie pracy w biurze rachunkowym

Klienci w księgowym widzą nie tylko specjalistę od finansów ale też doradcę. Dobry księgowy stawia więc na bezkompromisową sumienność i jest bezustannie szczery ze swoimi kontrahentami. Za każdym razem ich słucha oraz wspiera w podjęciu słusznej decyzji. Pracownik biura rachunkowego zawsze stawia na szczególną drobiazgowość, dotrzymuje sekretów. No i zdecydowanie zawsze udziela pomocy podczas rozwiązywania problemów finansowych oraz podatkowych.

Idealny pracownik biura rachunkowego musi indywidualnie traktować każdego kontrahenta i bazować na niewymuszonych kontaktach z nim. Zaufanie tak samo z jednej jak i z drugiej strony jest ogromnie ważne w pracy księgowego. Poza tym perspektywiczne postrzeganie finansów przedsiębiorstwa będzie kolejną doskonałą cechą księgowego.

Odszukanie biura rachunkowego, które spełnia te wszystkie warunki może nie być prostą sprawą. Doradzimy Ci, że odnajdziesz je w Gdyni, a jest to https://pmksiegowosc.pl/. 

Wyraźnie widać więc, że żeby być księgowym nie wystarczy tylko ukończyć studiów z ekonomii. Na to czy będziesz zaufanym specjalistą składa się szereg różnych bodźców. Możesz zostać księgowym nie będąc komunikatywnym i otwartym, ale będziesz wtedy tylko kolejnym księgowym, a nie TYM, dobrym księgowym, o którego zabiegają przedsiębiorstwa

Jeśli poszukujesz biura rachunkowego, które ma w swoich szeregach pracowników spełniających wszystkie powyższe warunki – poszukaj w Gdyni.