Dom opieki dla seniora – co powinien mu zapewnić?

Czasem w naszym życiu pojawia się chwila, kiedy musimy podjąć decyzję o znalezieniu miejsca, w którym ktoś zaopiekuje się naszym seniorem. Bez względu na to, czym taka konieczność jest spowodowana, ważne jest znalezienie perfekcyjnego ośrodka, gdzie profesjonaliści zatroszczą się o naszego bliskiego. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu domu opieki? 

Czym się różni dom pomocy społecznej od zakładu opiekuńczo-leczniczego?

Państwowe domy opieki możemy posortować na takie dla seniorów całkiem zdrowych i dla tych, u których konieczna jest stała opieka lekarska. W domach pomocy społecznej nie ma większego problemu z otrzymaniem pokoju, zapłacić za nie musi w całości pensjonariusz i oferują tylko najważniejszą formę opieki, zalicza się do tego miejsce zamieszkania, jedzenie, ubrania oraz pomoc w pielęgnacji.

Dużo ciężej jest otrzymać pokój w zakładach opiekuńczo-leczniczych, gdzie udają się seniorzy z problemami ze zdrowiem. Oprócz podstawowych potrzeb potrzebują oni także opieki lekarzy i pielęgniarek. Opłacenie tych placówek leży po stronie NFZ.

Prywatny dom opieki dla seniora – jakie ma udogodnienia?

Wybrane prywatne domy opieki bywają częściowo opłacane przez NFZ, jednak z reguły jest to wydatek od 2 do nawet 7 tys. zł co miesiąc.

Na ogół w prywatnych domach opieki trzeba dodatkowo płacić na przykład za leki, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Jakie są więc ułatwienia w prywatnych domach seniora, które powodują, że nie zważając na wysoką cenę dalej są atrakcyjnym wyborem?

Po pierwsze lekarze specjaliści są dużo szybciej dostępni, w głównej mierze spowodowane jest to tym, że nie trzeba ograniczać się do wizyt na NFZ. W dużej części domów opieki pracuje rehabilitant, który prowadzi indywidualne zajęcia. Tak, zajęcia te są dodatkowo płatne, ale znowu – dostępne są na już, nie trzeba czekać na miejsce z NFZ.

Poza tym do takiego domu opieki dla seniora dostajemy się od zaraz, nie musimy wypełniać ogromnej ilości formularzy, jak w przypadku publicznych domów pomocy społecznej.

No i wiele domów seniora ma kilka udogodnień, przykładowo jest to indywidualna dieta, spotkania integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Bardzo często warunki są o niebo lepsze niż w DPS a i cena najtańszych prywatnych domów opieki nie jest dużo droższy niż tych publicznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki dla seniora?

Najważniejsze jest skorzystanie z takiej placówki, która jest w dobrej lokalizacji. Powinno się pomyśleć o Sanus – dom seniora, leżący w Radlinie, tj. w okolicy takich miast jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski czy Jastrzębie Zdrój. Z pewnością będą w stanie zaoferować Ci pierwszorzędną opiekę. 

Jeśli tylko masz warunki to pojedź do ośrodka i rozejrzyj się co oferuje. Dosyć istotne jest zweryfikowanie umiejętności ludzi opiekujących się naszym bliskim – to oni będą każdego dnia spędzać z nim czas i pomagać mu. Druga ważna rzecz to otrzymanie informacji jak wygląda typowy dzień w domu opieki – czy jest zorganizowana aktywność fizyczna, rozwijanie swoich zainteresowań czy ośrodek inicjuje jakieś dodatkowe spotkania. Zapytaj się jak wygląda sprawa odwiedzin, z jaką częstotliwością są możliwe i jak wygląda kwestia podawania posiłków.

Im więcej się dowiesz na tym etapie, tym spokojniej będziecie się czuć kiedy odwieziecie tam swojego bliskiego. Przecież to nie ma być 2-tygodniowy pobyt w hotelu, tylko przeprowadzka, więc warto żeby dla każdej ze stron było to wygodne.