Ile kosztuje zrobienie rezonansu magnetycznego?

Obecnie postęp w nowej technologii widać zwłaszcza w ochronie zdrowia. Powstają coraz nowocześniejsze urządzenia do diagnostyki, pozwalające medykom na dokładne zobrazowanie ludzkiego ciała i są nieocenioną pomocą w wykrywaniu chorób. Takim przykładem jest z pewnością MRI. Jest to badanie nieszkodliwe dla chorego, nieinwazyjne. Umożliwia precyzyjne pokazanie niemalże całego organizmu. Można wykonać je w ramach narodowego funduszu zdrowia, a także prywatnie. Jaka jest cena takiej diagnostyki? Czy opłaca się wykonać prywatnie? Wszystko zależne jest od cennika pracowni diagnostycznej, z którym warto się zapoznać. MRI jest z pewnością podstawowym urządzeniem szczególnie w szpitalach, a także różnego rodzaju pracowniach diagnostycznych oferujących swoje usługi bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lekarze coraz częściej kierują na skan wybranego obszaru ciała, gdyż jest to duże ułatwienie w diagnostyce.

Źródło: https://rezonansgdansk.pl/cennik/

MRI- co to jest?

Rezonans magnetyczny jest badaniem umożliwiającym otrzymanie skanów ciała w wielu płaszczyznach. Jest to szczególnie wartościowe badanie, umożliwiające dokładny podgląd organizmu ludzkiego. Nie można zapomnieć, że jest to badanie bezpieczne wykorzystujące nieszkodliwe pole magnetyczne. Powstaje zjawisko rezonansu, natomiast celem komputera jest przetworzenie danych na trójwymiarowy obraz. Rezonans magnetyczny można również zrobić z zastosowaniem kontrastu, który po podaniu daje dokładniejszy obraz i stosuje się zwłaszcza w badaniu naczyń krwionośnych. 

Kiedy warto wykonać badanie MRI?

Badanie rezonansem magnetycznym ma szczególną wartość diagnostyczną, pozwala zobrazowanie wielu zaburzeń, które w innych badaniach byłyby niemożliwe do zdiagnozowania. Przede wszystkim używa się go przy poszukiwaniu raka, nieprawidłowości układu nerwowego, stanów zapalnych i wielu innych. Na pewno nie zawsze wymagane jest obrazowanie całego ciała, badanie MRI można wykonać poszczególnych części ciała jak np.:

  • rezonans głowy,
  • badanie kręgosłupa,
  • skan jamy brzusznej,
  • MRI całego ciała,
  • MRI kości, stawów, serca.

Skierowanie oczywiście wystawia lekarz prowadzący, a to jaki dokładnie rezonans zleci zależne jest oczywiście od występujących objawów. Rezonans magnetyczny ma nieocenioną wartość także przy wykrywaniu tętniaków czy urazów mózgu. Jest to badanie niezwykle ważne po wszelkiego rodzaju wypadkach, kiedy liczy się czas, a zrobienie wielu innych badań obrazowych trwałoby za długo.

Przeciwskazania do zrobienie rezonansu magnetycznego

MRI zdecydowanie należy do badań bezinwazyjnych i bezpiecznych dla pacjenta. Jednakże są sytuacje, które utrudniają wykonanie MRI. Wykorzystywane pole magnetyczne może mieć negatywny wpływ w przypadku niektórych wszczepionych urządzeń takich jak np. rozrusznik serca oraz neurostymulator. Dotyczy to także kilku innych ciał obcych znajdujących się w ciele, czyli np. aparat ortodontyczny lub śruby. Skan rezonansem magnetycznym z użyciem kontrastu może być przeciwskazane przy schorzeniach nerek, ponieważ substancja ta wyjątkowo je obciąża. Wyjątkową ostrożność należy zachować w przypadku alergików, gdyż kontrast może uczulić. Dla ludzi cierpiących na lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami takie badanie jest wyjątkowo trudne.

Jak wygląda badanie MRI?

Rezonans magnetyczny nie jest skomplikowanym badaniem. Pacjent układa się na specjalnym stole, który jest wsuwany do urządzenia gdzie wykonywany jest skan. Istotne jest, aby w trakcie badania leżeć całkiem nieruchomo. Osoba, która wykonuje skan siedzi w osobnym pomieszczeniu, ale ma stały kontakt z chorym. Zależnie od rodzaju wykonywanego skanu badanie trwa krótko.

Jaki jest koszt badania rezonansem magnetycznym

Badanie z użyciem MRI jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niestety czas oczekiwania jest bardzo długi. Warto także udać do prywatnej pracowni obrazowej w której znajduje się rezonans i osobiście opłacić to badanie. Jaki jest koszt wykonania rezonansu? Zależy to od rodzaju badania, cennika udostępnionego przez pracownię diagnostyczną oraz czy wykonane będzie ono przy użyciu kontrastu. Zazwyczaj ceny wahają się od 400- 1000 złotych. Za badanie głowy zapłacimy ok. 400 zł, a za badanie całego kręgosłupa, czyli trzech odcinków nawet 1000 zł. W nieprawidłowościach ginekologicznych zleca się skan miednicy, którego koszt wynosi ok. 600 zł. Przed przystąpieniem do badania bez refundacji należy zapoznać się z cenniekiem aby móc wybrać najodpowiedniejsze miejsce.