Jak często powinno się wybierać się do stomatologa?

Nawet nadzwyczaj dokładna i prawidłowa higiena jamy ustnej, nie daje gwarancji, iż nie dojdzie do rozwijania się chorób. Z tego powodu tak istotne są regularne wizyty profilaktyczne, które pozwalają zachować zdrowie jamy ustnej oraz odpowiednio wcześnie rozpoznać potencjalne zaburzenia.
Przyjęło się, że przeciętna osoba dorosła winna uczęszczać do gabinetu dentystycznego chociaż raz na sześć miesięcy.

W czasie wizyty kontrolnej stomatolog w Bytomiu przeprowadzi dokładną ocenę stanu jamy ustnej, sprawdzając stan uzębienia oraz otaczającego je przyzębia. Przez to można wcześnie wykryć wszystkie niepokojące zmiany ,a także w razie konieczności przedsięwziąć właściwe kroki. Jeśli schorzenie zostanie zdiagnozowane na wstępnym etapie rozwoju, leczenie będzie znacznie uproszczone, a w poszczególnych przypadkach może uda się go uniknąć.

Wizytę kontrolną warto dodatkowo połączyć z profesjonalną higienizacją uzębienia, która pozbędzie się z powierzchni zębów niepokojące osady, oszczędzając całego szeregu problemów w przyszłości.
Gabinet dentystyczny częściej powinny odwiedzać panie w stanie błogosławionym oraz dzieci – te dwie grupy są szczególnie narażone na próchnicę, z tego powodu w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest ponawianie wizyt raz na kwartał

Czym może grozić lekceważenie wizyt?

Pierwsze syndromy kłopotów z zębami są w większości wypadków nie do wychwycenia w przez nas samych. Problemy bywają znikome, nie sprawiają dolegliwości oraz innych nieprzyjemnych oznak. Ukazujące się białe plamy, które mogą świadczyć o rozwoju próchnicy, częstokroć umiejscawiają się na styku zębów. Dopiero wizyty kontrolnej, po dokładnym wyczyszczeniu ich powierzchni, stomatolog jest w stanie określić stadium zaawansowania schorzenia.

W większości wypadków przebarwienia są ignorowane przez pacjentów, którzy nie wiedzą, iż mogą one świadczyć o poważnym i tak standardowym problemie. Nieleczone lub wykryte w niezwykle zaawansowanym stopniu ubytki, prowadzą do zauważalnych zmian, obumarcia zęba, a także jego utraty.

Należy wykorzystywać z możliwości stomatologii zachowawczej i kultywować motto: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Cykliczne wizyty kontrolne u dentysty a także profilaktyka, w znacznym stopniu minimalizują ryzyko wystąpienia groźnych chorób jamy ustnej.
Prawidłowa higiena jamy ustnej znacznie ograniczy odkładanie kamienia oraz rozmnażanie się bakterii.

Z kolei niewystarczająco częste kontrole u stomatologa, a także zwlekanie z umówieniem się na wizytę, gdy pojawią się już problemy, mogą doprowadzić do poważnych problemów z zębami. Odbywanie kontrolnych wizyt w gabinecie stomatologicznym pozwoli wykryć niepokojące zmiany na odpowiednio wczesnym etapie, zacząć leczenie oraz nie doprowadzić do rozwoju chorób.
Odpowiednio wczesne wykrywanie zmian próchnicowych sprawia, że leczenie zachowawcze zębów staje się bezbolesne, szybkie oraz bezproblemowe.

Jak wygląda przegląd jamy ustnej u dentysty?

Dowolne badanie stomatolog powinien rozpocząć od konwersacji z pacjentem, a więc tzw. wywiadu lekarskiego w kwestii ogólnego stanu zdrowia a także jego ewentualnego pogorszenia się, od ostatniego spotkania. Profilaktyczne badanie to przede wszystkim wzrokowa i dotykowa ocena: podniebienia, dziąseł, warg, policzków czy też kształtów łuków zębowych.

W jego trakcie dentysta może zobaczyć nawet najmniejsze martwiące zmiany. Będzie to prostsze, jeżeli wcześniej zostanie wykonane dokładne czyszczenie zębów. Po usunięciu osadu i kamienia nazębnego ponad linią dziąseł mogą pojawić się niewidoczne braki. Dlatego scalling a także piaskowanie u stomatologa rekomenduje się realizować wraz z przeglądem, nie tylko jako zabieg estetyczny, ale zwłaszcza profilaktyczny, co najmniej raz na sześć miesięcy.