Jak odbywa się usuwanie kamienia nazębnego?

Można powiedzieć, że obecnie niemalże każdy zetknął się z kwestią kamienia nazębnego. Według badań 9 na 10 osób ma z nim kłopot. Z tego powodu tak istotne są regularne przeglądy jamy ustnej u dentysty. Należy wspomnieć, że usuwanie kamienia nazębnego nie jest trudne, a może uchronić przed poważniejszymi kłopotami jak np. paradontoza. Niewątpliwie część osób jest o wiele bardziej narażona na powstanie kamienia niż inni. Ten problem dotyka zwłaszcza miłośników kawy, palaczy papierosów a także osób, które zazwyczaj piją zieloną herbatę. Niedostateczna higiena zębów również przyczynia się do powstania kamienia. Każdy kto choć raz miał do czynienia z tym problemem zastanawia się czy da się usunąć kamień samodzielnie? Czy wyłączne rozwiązanie to wizyta u dentysty?

Dopiero po wyleczeniu zębów możemy pomyśleć o upiększaniu swojego uśmiechu i zafundować sobie licówki.

Kamień nazębny – co to jest i jak powstaje?

Niemal każdy spotkał się z dolegliwością jaką jest kamień nazębny. Z tego powodu warto odpowiedzieć sobie na pytanie skąd on się właściwie bierze i czym właściwie jest? Można powiedzieć, że kamień nazębny jest mieszanką bakterii, pozostałości z pożywienia oraz soli mineralnych. Zbiera się on zazwyczaj w okolicy linii dziąseł po wewnętrznej stronie zębów w postaci żółto – brązowego osadu. Może niszczyć zęby i przyczyniać się do powstawania próchnicy. Jest to idealna pożywka dla drobnoustrojów, które powodują stan zapalny dziąseł. Osad nazębny jest miejscem bytowania bakterii, dlatego dokłądna higiena zębów jest tak istotna. Często jednym z objawów rozwiniętego osadu nazębnego oprócz widocznego osadu jest również nieprzyjemny zapach z ust.

Osad nazębny – usuwanie domowymi sposobami

Kiedy osad nazębny jest tak rozwinięty, że przyczynia się do próchnicy a także stanu zapalnego dziąseł trzeba bezwzględnie udać się do dentysty. Mimo wszystko w przypadku mniej zaawansowanego problemu można próbować domowych sposobów. Jednym z popularniejszych jest domowej roboty masa z sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Te dwa elementy wymieszane razem sprawnie mogą usuwać kłopotliwy osad. Kolejną metodą usuwania kamienia nazębnego własnoręcznie jest ocet jabłkowy. Szorowanie zębów raz w tygodniu octem działa odkażająco a także posiada właściwości przeciwpróchnicze. Niewiele osób wie, że do usuwania kamienia nazębnego pomocne mogą być także drożdże piwne. Wytwarzają one w jamie ustnej środowisko niedobre dla rozwoju drobnoustrojów. Mówiąc o domowych sposobach leczenia kamienia nazębnego nie można zapomnieć o węglu aktywowanym Robi się z niego masę, która oprócz działania przeciwbakteryjnego wykazuje się też działaniem wybielającym.

Kamień nazębny – leczenie u dentysty

Z pewnością warto próbować pozbyć się kamienia nazębnego własnoręcznie szczególnie, że nie jest to szkodliwe. Jednak kiedy problem jest bardziej zaawansowany potrzebna może okazać się wizyta u lekarza stomatologa. Należy znaleźć lecznicę dentystyczną, w której będziemy czuli się dobrze. Urozmaicony wybór dentystów jest w miastach takich jak Olsztyn, Poznań, Kraków. Nie zawsze osad nazębny jest prosty do usunięcia, a często zdarza się, że znajduje się w miejscach trudno dostępnych. Wówczas potrzebna będzie pomoc dentysty i skorzystanie z profesjonalnego sprzętu. Należy podkreślić, że usuwanie kamienia nazębnego jest ważną profilaktyką schorzeń w zakresie jamy ustnej takich jak paradontoza, próchnica czy stan zapalny dziąseł. Jest to jedna z najistotniejszych usług klinik stomatologicznych, a sam zabieg nie jest skomplikowany. Należy zadać sobie pytanie jak często trzeba przychodzić na leczenie kamienia nazębnego? Lekarze dentyści rekomendują przeprowadzenie tego zabiegu co roku. Z pewnością należy podejść do tego problemu indywidualnie, ponieważ część pacjentów ma skłonności do odkładania się kamienia, pomimo starannej higieny jamy ustnej. Najczęściej lekarz dentysta zaznacza konieczność wykonania zabiegu w czasie wizyt stomatologicznych. Warto pamiętać o okresowym usuwaniu osadu nazębnego, ponieważ może on zapobiec wielu problemom w przyszłości.