Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny to badanie niezwykle uniwersalne, które może wykazać wiele różnych dolegliwości i chorób. Wielu lekarzy często zaleca je swoim pacjentom. Należy jednak pamiętać o najbardziej istotnych regułach przygotowania się do rezonansu, aby uniknąć jakichkolwiek uszczerbków na zdrowiu.

Przygotowanie do badania

Zasady są niezwykle proste, ale nie należy ich bagatelizować. Przede wszystkim trzeba otrzymać skierowanie oraz dostarczyć wynik badania krwi, które odbyło się w ostatnim czasie. Nie można spożywać jakichkolwiek posiłków na dwie godziny przed badaniem, chyba że odbywa się podczas znieczulenia – wtedy musimy być zupełnie na czczo. Jeśli będziemy stosować się do tych reguł, możemy mieć gwarancję, że rezonans magnetyczny w Gdańsku odbędzie się bez problemów, a wyniki będą prawdziwe i obiektywne.

Przeciwwskazania

Istnieje także szereg przeciwwskazań. Rezonans magnetyczny nie może się odbyć, kiedy pacjent ma rozrusznik serca lub w jego organizmie tkwi odłamek metalu lub innego typu ciała obce, które reagują na magnes. Obecność na badaniu w takim stanie może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach również nagłej śmierci. Zaleca się zatem rozsądek oraz dbanie o swoje zdrowie. Również osoby, które dysponują na przykład aparatem ortodontycznym lub klipsami naczyniowymi, nie powinny brać udziału w badaniu, choć jest to z pewnością przypadek do przedyskutowania z lekarzem.