Jak uczy się angielskiego w przedszkolu?

Jakimi metodami można uczyć języka angielskiego przedszkolaki?

Istnieje sporo stylów nauki i inne będą wykorzystane w szkołach językowych dla dorosłych i młodzieży, a inne dla przedszkolaków. W przypadku przedszkolaków najczęściej używane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • sposób reagowania całym ciałem,
  • metoda komunikacyjna,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Przykładowo metoda sensoryczna wprowadza dużą ilość gier oraz zabaw po angielsku, dzięki czemu jest idealna zarówno dla przedszkolaków, jak i trochę większych dzieci. Nauka z użyciem metody reagowania całym ciałem też jest często widywana w przedszkolach, ponieważ związana jest z reakcją motoryczną malucha. Metodę komunikacyjną przeważnie spotkamy przy średnio zaawansowanych uczniach i zakłada ona, że od samego początku dzieci posługują się językiem obcym.

Nauka języka angielskiego metodą immersji – jak wygląda?

Jedną z najczęściej stosowanych metod na naukę języka w przypadku przedszkoli wielojęzykowych jest immersja. Jest ona tak popularna i posiada rzeszę zwolenników, dlatego, że uczy dzieci języka angielskiego, bez tłumaczenia na język ojczysty. Dzięki temu przedszkolaki uczą się go intuicyjnie, w podobny sposób jak swój pierwszy język. Tym sposobem angielskiego przeważnie naucza się w przedszkolach niepublicznych dwujęzycznych, gdzie zatrudniani są native speakerzy. Dzieci używają języka angielskiego w prawdziwych scenkach – w trakcie gier, posiłków czy też spacerów. Przynosi to wspaniałe skutki i sprawia, że maluchy nie stresują się przy używania go i nie zastanawiają się nad czasem lub słówkiem, którego wykorzystali, jak to ma miejsce w przypadku dzieci starszych. 

Co daje nauka języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im są młodsze, tym prościej łapią język. U starszych dzieci trudniej jest użyć część z wymienionych sposobów, na przykład niesamowicie lubianą immersję. Przedszkolaki niesamowicie szybko łapią nowe słówka i krótkie zdania. Bardzo dobrze także działa w ich przypadku nauka poprzez zabawę, co przeważnie nie jest odpowiednim sposobem w przypadku uczniów wyższych klas szkół podstawowych. Dobrze jednak mieć na uwadze kilka podstawowych zasad nauki małych dzieci. To co najważniejsze, to dzieci w przedszkolu nie potrafią się skoncentrować na długo i nie można angażować ich w kilka godzin nauki na raz. Lubią naśladować innych, więc doskonale sprawdzi się odgrywanie scenek w teatrzyku. No i na koniec – przedszkolaki błyskawicznie uczą się przez sytuacje aktywizujące zmysły. Z tego powodu świetnie jest uczyć je przy pomocy metod naturalnych, gdzie nie ma potrzeby siedzieć w miejscu, ale bawić się i uczyć się rymowanek, czy też śpiewać piosenki. 
Bardzo istotne jest wybranie właściwego przedszkola angielskiego, w którym nauczyciele będą potrafili uczyć takie maluchy. Świetnie sprawdzi się więc przedszkole angielskie w Łomiankach.