Jak zyskać zdrowy uśmiech pobez ubytków?

Stomatologia estetyczna to szybko rozwijająca się współcześnie dziedzina medycyny. Jej najważniejszym zadaniem jest poprawa wyglądu zębów i uzyskanie zdrowego, pięknego uśmiechu. W gabinetach bardzo często wykorzystywane są implanty stomatologiczne, dzięki którym można odbudować uszkodzone uzębienie. Co koniecznie warto wiedzieć jeśli chodzi o implanty zębowe?

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem zmiejswojusmiech.pl, specjalizującym się w implantach dentystycznych.

Jak działają implanty zębowe?

Implant stomatologiczny to podstawa konstrukcji umożliwiającej zrekonstruowanie utraconego zęba. Jest to specjalna śruba, którą montuje się na miejscu dawnego korzenia. Implant ułatwia późniejsze zamontowanie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystywane są do rekonstrukcji zęba lub części zgryzu. Podstawowym celem implantu jest zrekonstruowanie zęba lub większej części zgryzu. Jest on tytanową śrubą, którą montuje się w dziąśle. Umożliwia to późniejsze zamontowanie korony protetycznej.

Dla kogo implant stomatologiczny będzie najlepszym wyjściem?

Założenie implantu zębowego jest polecane dla osób, które wskutek rozmaitych czynników utraciły swoje naturalne uzębienie. Do najczęstszych przyczyn zalicza się nieleczoną paradontozę lub całkowicie uszkodzenie zębów przez próchnicę. 

Trzeba pamiętać, że implanty zębowe nie są rozwiązaniem dla każdego. Wyróżnia się pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Na założenie implantu nie mogą zdecydować się na przykład kobiety w ciąży oraz osoby poniżej 17 roku życia – ponieważ w tym okresie rosną kości szczęki. Kolejnym przeciwwskazaniem będzie cukrzyca, nowotwór czy wady serca.

W jaki sposób wszczepia się implanty stomatologiczne?

Przed założeniem implantów zębowych niezbędny jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Podczas konsultacji wykonywane jest także RTG czaszki. Profesjonalista decyduje czy założenie implantów będzie możliwe i bezpieczne. Sam zabieg zazwyczaj nie trwa dłużej niż 2 godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu nie należy spożywać posiłków przez kilka godzin, a w nadchodzących dniach warto zrezygnować ze spożywanie ciepłych posiłków.

Implanty zębowe dzielą się na jednofazowe i dwufazowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy do lekarza i dokonywany jest po konsultacji. Zdecydowanie popularniejsza jest opcja dwufazowa. Montaż można podzielić na dwa etapy: na początku zakłada się śrubę, a dopiero po zagojeniu można przystąpić do przymocowania korony protetycznej. W niektórych przypadkach specjaliści wybierają jednofazowe implanty, dzięki którym można założyć śrubę jednocześnie z koroną, a zabieg zajmuje zdecydowanie mniej czasu.