Na czym polega pedagogika zabawy?

Dziecko to istota niezwykle delikatna i podatna na bodźce zewnętrzne. Proces emocjonalno – intelektualnego rozpoczyna się już niemal po przyjściu na świat. W trakcie rozwoju malucha, niezwykle istotne jest, aby odkrywał on urozmaicone sposoby spędzania czasu a także sposoby nabywania wiedzy. Jedną z tych form jest właśnie zabawa. Ukształtowanym ludziom często przypomina ona z beztroską, jednak warto spojrzeć na to z innej strony – dziecko poprzez zabawę nabywa nie tylko nową wiedzę i umiejętności,ale również pracy w zespole i otaczającego go świata.

Co to jest pedagogika zabawy?

Dziecka nie trzeba długo nakłaniać do zabawy, ponieważ natychmiast wywołuje to u niego miłe wspomnienia i jest czymś miłym. Dlatego wykorzystanie rozrywki do nauki jest najlepszym sposobem, aby uzyskać skupienie. Pedagogika zabawy to metoda nauczania, która opiera się przede wszystkim na tym, by dziecko czuło się komfortowo a także swobodnie w trakcie trwania zabaw grupowych. Głównym zadaniem pedagogiki zabawy jest to, żeby dzieci miały możliwości rozwoju siebie i swoich pasji w poczuciu wzajemnego zaufania i tolerancji. Nie ma tutaj znaczenia, kto jest w jakim wieku i co umie, priorytetem jest to, by tworzyć pozytywne kontakty z rówieśnikami i czuć się swobodnie.

Najważniejsze reguły pedagogiki zabawy

Reguły którymi kieruje się pedagogika zabawy są bardzo proste i wszystkie wiążą się ze sposobem działania tego sposobu. Chodzi głównie o:

brak współzawodnictwa – chodzi o to, aby pomiędzy członkami drużyny była współpraca a także inicjatywa wzajemnego wspierania się. Nie mamy tutaj zwycięzców i przegranych, każdy działa tak, jak tylko umie najlepiej i to jest najważniejsze

wyrażania siebie i swoich emocji – to bardzo ważna umiejętność, której w dzisiejszym świecie często brakuje. Najważniejsze, aby nie wstydzić się siebie i swoich emocji i jednoczesne rozumienie uczuć drugiej osoby

wolność działania – nie ma nakazów i zakazów, można zachęcać, ale ostatnia decyzja zawsze jest w gestii dziecka.

W jakich miejscach możemy się spodziewać wykorzystania sposoby pedagogiki zabawy?

Obecnie przeważająca większość przedszkoli i szkół w dużych miastach wykorzystuje pedagogikę zabawy. Przedszkole integracyjne w Toruniu, albo w takich miastach jak Wrocław czy Katowice, to miasta, którym warto poświęcić chwilę uwagi, jeśli chcemy, aby nasze dziecko było kształcone zgodnie z zasadami pedagogiki zabawy.