O czym pomyśleć przed pójściem malucha do żłobka?

Zapisałaś już swojego malucha do żłobka i zastanawiasz się jak zorganizować czas, który został do rozpoczęcia zajęć? A może dopiero rozpatrujesz czy warto go zapisać i głowisz się czego jeszcze nie umie, z czym nie da sobie rady, a co przyjdzie mu naturalnie? Jeżeli do pierwszego dnia w żłobku zostało niewiele czasu to niezaprzeczalnie nada się dla Ciebie zestawienie rzeczy niezbędnych pierwszego dnia. Dobrze jest więc skupić się na tym wszystkim z wyprzedzeniem i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Nastawienie dziecka i rodzica do żłobka

Najistotniejsze o co musisz zadbać przed wysłaniem dziecka do żłobka to dobry humor. Chodzi tutaj zarówno o Twoje podejście, jak i o myśli brzdąca. Daj sobie czas na wyjaśnienie pociesze, że zostaje z innymi dziećmi i Ciociami przez kilka godzin, że będzie to miły czas, a później do końca dnia będziecie razem. 

Weź pod uwagę, że dziecku bardzo szybko udzieli się Twój nastrój. Jeżeli będziesz poddenerwowana, przestraszona i Twój stosunek do tego pomysłu nie będzie pozytywny – maluch w kilka chwil złapie to zachowanie. Najprawdopodobniej masz taką sposobność, więc zostaw go wstępnie tylko na 2-3 godziny i bez pośpiechu przeciągaj ten czas. Dzięki temu ty nie będziesz zestresowana, że od razu opuszczasz bobasa w nowym miejscu na pół dnia, i maluch będzie powoli wdrażał się do coraz dłuższych wizyt w żłobku.

Pamiętaj, że sprawdzona placówka oszczędzi Ci wielu negatywnych myśli. Placówka kraina-kubusia.pl w miejscowości Gorzów Wielkopolski bez trudu zaoferuje Twojemu dziecku odpowiednią opiekę .

Kiedy zacząć oswajanie ze żłobkiem?

Już od pierwszych tygodni życia dziecka masz możliwość rozpocząć przygotowywać go do żłobka. Pokaż maluchowi, że zdarza się, że wychodzisz. Często zostawiaj go z babcią albo ciocią. Pokazuj mu nowe miejsca i pozwól eksplorować świat. Ucz zaradności. Pozwalaj bobasowi bawić się samemu, ale też daj mu spędzać czas z innymi dziećmi jeśli masz taką możliwość, dzięki temu łatwiej odnajdzie się w grupie.

Co zabrać ze sobą pierwszego dnia w żłobku

Weź dla dziecka jego ulubioną maskotkę i kocyk, smoczek, jeżeli go używa i plastikowy kubeczek do picia. Do tego koniecznie maluch musi mieć ze sobą zapasowe buty i ubranka na zmianę. Jeżeli Twoje dziecko nosi pieluszki to przynieś do żłobka body, w przeciwnym razie zabierz majteczki. Dodatkowo pidżamka, koszulki z długim i krótkim rękawkiem, spodenki, sweterek, bluzę i skarpetki. Pamiętaj o pieluszkach, jeśli Twój potomek je nosi. Mogą się też przydać chusteczki nawilżane.

Na sam koniec rzecz trochę oczywista, ale zdecydowanie najważniejsza. Uśmiech! Uśmiechnięta i zadowolona mama to mniej zestresowane dziecko, a przecież żłobek nie ma kojarzyć się szkrabowi z niczym złym, tylko ma być super zabawą.