Okulista, optyk, optometrysta – czy wiesz czym różnią się te zawody?

Bardzo często w czasie wolnym siedzimy przed komputerem lub telewizorem. Lekarze oceniają, że większość Polaków ma problemy ze wzrokiem. Wbrew pozorom nie są to schorzenia dotykające ludzi starszych, ale również młodych. Dlatego jeżeli podejrzewamy u siebie wadę wzroku, powinniśmy udać się do właściwego specjalisty. Zleci on stosowne badania, postawi diagnozę i dopasuje skuteczne leczenie, czy okulary. Z pewnością każdy wie czym zajmuje się okulista. Ale co znajduje się w zakresie kompetencji optyka lub optometrysty? Kiedy należy się do nich skierować? Ich głównym celem jest troska o dobrą jakość widzenia. Warto dowiedzieć się, do którego specjalisty skierować się w zależności od schorzenia. Czym właściwie się zajmują?

Kiedy należy udać się do okulisty? 

Na pewno większość osób wie czym zajmuje się okulista – jest to lekarz od chorób oczu. Dlatego w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości związanej z oczami trzeba od razu się do niego skierować. Postawi on odpowiednią diagnozę, a następnie dopasuje leczenie. W razie potrzeby może także wypisać receptę na niezbędne leki czy okulary. Okulistę powinno się odwiedzić nie tylko w przypadku gorszego widzenia, ale również przy każdej zmianie w okolicy oczu takich jak: zapalenie spojówki, zaćma, jaskra, ropień, ciało obce. Trzeba pamiętać, że specjalizacja okulisty wymaga ukończenia studiów medycznych na kierunku lekarskim. Oczywiście schorzenia w obrębie oczu można leczyć także w szpitalu w którym znajduje się oddział okulistyczny. Tam specjaliści zazwyczaj robią zabiegi chirurgiczne. Gabinety okulistyczne są niemal w każdym mieście zarówno większym jak i mniejszym jak np.: Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Koszalin. Z usług lekarza okulisty można skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, oraz prywatnie.

Kiedy potrzebna jest wizyta u optometrysty?

Należy pamiętać, że tak jak okulista, tak samo optometrysta jest zawodem medycznym. Aby otrzymać uprawnienia zawodowe w tej dziedzinie trzeba skończyć studia ze specjalizacji optometrii, lub studia podyplomowe. Jednakże mało kto słyszał o tym zawodzie, zwłaszcza osoby, które nigdy nie miały problemów z widzeniem. Definicja mówi, że optometria jest dziedziną wiedzy zajmującą się ostrością widzenia, zwłaszcza ochroną wzroku. Najprościej mówiąc do tego specjalisty należy się udać, kiedy mamy problem z ostrym widzeniem, szczególnie w sytuacji kiedy musimy podjąć dodatkowy wysiłek aby coś dobrze zobaczyć. Do najistotniejszych zadań optometrysty zalicza się przede wszystkim:

  • wykonywanie badań diagnostycznych w celu oceny zdrowia oczu,
  • diagnostyka ostrości widzenia przy użyciu odpowiedniego sprzętu,
  • diagnoza zaburzeń ruchu gałki ocznej,
  • udzielanie porad w zakresie ochrony narządu wzroku, a także dopasowanie odpowiednich ćwiczeń gałek ocznych,
  • dobranie okularów, a także soczewek kontaktowych i innych pomocy wspierających ostre widzenie.

Należy pamiętać, że w niektórych krajach takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy kraje skandynawskie optometrysta jest specjalistą pierwszego kontaktu. Kiedy ewentualny problem przekracza zakres jego kompetencji, wtedy kieruje on pacjenta do lekarza.

Kiedy warto udać się do optyka? 

O ile o specjalizacji optometrysty mało kto słyszał, tak optyk jest zdecydowanie popularniejszą specjalizacją. Kiedy okulista lub optometrysta wypisze nam receptę na okulary, powinniśmy od razu udać się do salonu optyka. Jest on odpowiedzialny za dopasowanie właściwych okularów, a jeśli zajdzie taka potrzeba naprawy ich. Warto wiedzieć, że optyk może ukończyć studia podyplomowe co umożliwi mu samodzielne przeprowadzanie badania ostrości wzroku. Można powiedzieć, że wówczas optyk otrzymuje drugi zawód w zakresie optometrii. Aby dobrać odpowiednie okulary warto pójść do doświadczonego specjalisty, który będzie potrafił dopasować właściwe oprawki pasujące do kształtu naszej twarzy. 

Jakie są inne specjalizacje zajmujące się badaniem wzroku? 

Warto wspomnieć, że specjalizacją w zakresie optometrystyki jest także kontaktologia. Zajmuje się ona odpowiednim doborem szkieł kontaktowych. Zawód refrakcjonisty zajmuje się wadami refrakcji układu optycznego. Refrakcjonista ma zdecydowanie mniejsze kompetencje w porównaniu z optometrystą. Aby zdobyć ten zawód należy skończyć policealną szkołę optyczną albo specjalistyczny kurs zawodowy. Ortoptysta z kolei zajmuje się wspomaganiem pracy okulisty, szczególnie w badaniach diagnostycznych a także rehabilitacji narządu wzroku. Kolejną specjalizacją w zakresie zdrowia oczu jest tyflopedagog. Pracuje on z osobami dorosłymi i dziećmi od urodzenia niewidomymi. Często tyflopedagodzy pracujący z osobami niewidzącymi poszerzają swoje kompetencje o kursy umożliwiające prowadzenie zajęć z zakresu orientacji przestrzennej. Zmysł wzroku jest niezwykle ważny w życiu codziennym, dlatego należy o niego dbać. W razie jakiejkolwiek dolegliwości trzeba niezwłocznie udać się po poradę do specjalisty, który będzie potrafił dopasować właściwe leczenie. Tutaj równie istotna jest profilaktyka, dlatego zaleca się regularne badanie wzroku co roku. Szczególnie osoby noszące na co dzień okulary korekcyjne muszą badać wzrok. Specjalista skontroluje, czy szkła są dobrze dobrane i czy spełniają swoje zadanie.Czasami dane szkła nie służą naprawie wzroku i należy je wymienić na inne.