Stomatolog – wizyta prywatnie czy na funduszu?

Aby udać się do dentysty w ramach funduszu nie potrzebujemy skierowania, jednak zazwyczaj trzeba liczyć się z koniecznością długiego czekania na wizytę albo niemożliwością wykonania zabiegu, jaki akurat potrzebujemy. Niejednokrotnie jest tak, że nie mamy wyjścia i musimy zapisać się na prywatną wizytę u dentysty, gdyż dolegliwość w obrębie jamy ustnej uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie i analizujemy wówczas jakie są koszty poszczególnych usług u dentysty w Gryfinie i jakie są różnice pomiędzy zabiegami prywatnymi a tymi w ramach funduszu. Spójrzmy w takim razie co może nam zaproponować dentysta w gabinecie prywatnym, i jakie zabiegi wykonuje dentysta w ramch Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie zabiegi może wykonać dentysta w ramach funduszu?

Od dawna wiadomo, że usługi stomatologów na NFZ są inne niż te, co zaoferuje nam lekarz w prywatnym ganinecie. Jest tak przede wszystkim dlatego, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie oferuje nam wszystkich usług. Do dentysty na NFZ udać możemy się bez skierowania, ale należy mieć na uwadze to, że profilaktyczne badanie lekarskie dentysta będzie mógł wykonać nam jedynie 3 razy na rok, a zdjęcie rentgenowskie wewnątrzustne jedynie 2 razy. Podobny problem jest w przypadku usuwania osadu nazębnego – taki zabieg w na fundusz stomatolog może wykonać tylko raz na rok. O ile w przypadku płatnej wizyty u stomatologa w Gryfinie istnieje możliwość leczenia kanałowego każdego zęba, o tyle NFZ refunduje jedynie leczenie zębów przednich. Jeśli zabiegu potrzebować będzie leżąca z tyłu szóstka albo siódemka – wówczas trzeba udać się na wizytę prywatną. Trochę odmiennie sytuacja ma się w przypadku dzieci i ciężarnych – wówczas kanałowo można wyleczyć wszystkie zęby. Idąc na zabieg na NFZ nie często możemy otrzymać darmowe znieczulenie, a leczenie pod mikroskopem nie jest możliwe. Inaczej wygląda również kwestia używanego wypełnienia – dentysta robiący bezpłatny zabieg może wykorzystać tylko plomby srebrne.

Jakie są koszty za prywatną wizytę u dentysty?

Jeżeli zależy nam na lepszej opiece, niż to co oferuje nam Narodowy Fundusz Zdrowia, lub nie możemy wykonać zabiegu za darmo, gdyż nie jest on robiony w placówkach na fundusz to decydujemy się na prywatne gabinety stomatologiczne. Zęby są niezwykle istotnym elementem naszego ciała i dbanie o nie sprawia, że zarówno komfort naszego życia jest lepszy, a co więcej możemy być dumni z naszego uśmiechu. Nie ma nic nieprzyjemniejszego niż ból zęba podczas jedzenia albo dyskomfort w czasie picia bardzo zimnych i bardzo gorących napoi. Trzeba liczyć się z tym, że wizyty dentystyczne w prywatnych gabinetach nie należą do najtańszych, a w szczególności może nas zaboleć kiedy nie wystarczy zaplombować jednego zęba tylko rozpoczynamy długie leczenie. Koszt wizyty różni się zależnie od lokalizacji. Zupełnie inny cennik znajdziemy w Gryfinie, a inny w wojewódzkim mieście. Za wizytę kontrolną powinniśmy się jednak spodziewać ceny od 50 zł w górę, a za jeden z najpopularniejszych zabiegów, czyli założenie plomby będzie to średnio 150-200 zł. Warto tu również podkreślić, że w przeciwieństwie do gabinetów świadczących zabiegi w ramch funduszu, w prywatnych klinikach zakładana jest plomba utwardzana światłem lub chemoutwardzalna, które mają znacznie lepsze parametry i wygląd, niż plomby srebrne. Za znieczulenie do zabiegów przeważnie zapłacimy 20-30 zł więcej, a za usunięcie osadu nazębnego dentysta może zarządać od nas od 100 do nawet 200 zł. Bezdyskusyjnie najdroższy zabieg to leczenie kanałowe i tutaj w zależności od zęba, wymagającego leczenia, sposobu leczenia, ilości koniecznych wizyt a także kilku innych czynników, cena może wahać się między 200 do 600 zł za ząb. Jest to dużo, ale zazwyczaj nie mamy wyjścia, ponieważ w ramach NFZ dentysta może nam wyleczyć jedynie siekacze, a zdecydowanie częściej leczenia kanałowego potrzebują zęby trzonowe. Jeśli konieczne będzie leczenie przy użyciu mikroskopu to trzeba być gotowym na kwotę 1000 – 1500 zł, aczkolwiek takiej usługi w darmowych placówkach nie dostaniemy dla żadnego zęba.

Jakie są najistotniejsze różnice między stomatologiem na NFZ a prywatnie?

Nade wszystko jest to sposób świadczonych zabiegów. Stomatolog, który świadczy usługi na NFZ nie może sam zadecydować o sposobie leczenia zębów u pacjenta, tylko ma z góry narzucone metody. Na przykład w kwestii używanych plomb, będzie to jedynie plomba srebrna, ponieważ NFZ nie oferuje tych światło lub chemoutwardzalnych. Podobna sytuacja będzie podczas usuwania zęba. Jeśli pacjent pragnie w przyszłości wstawić implant, to stomatolog w trakcie wyrywania zęba musi przygotować na to zębodół specjalnymi materiałami, ale zabieg taki nie jest refundowany przez NFZ i lekarz nie może tego wykonać.

W przypadku leczenia na fundusz pojawiają się również kłopoty z leczeniem wybranych zębów. Na przykład kanałowo wyleczyć możemy tylko przednie zęby, a jeśli zajdzie potrzeba leczenia zębów tylnych, musimy udać się do prywatnego gabinetu. Analogiczna sytuacja jest kiedy potrzebujemy zdejmowanej protezy zębowej. Fundusz to refunduje ale jedynie dla minimum 6 zębów. Kiedy pacjent musi uzupełnić mniej zębów, to powinien za to zapłacić z własnej kieszeni. 

Stomatolog zatrudniony w prywatnej klinice oferuje też wykonanie większej ilości zabiegów. Dobrym przykładem jest tutaj leczenie kanałowe z mikroskopem. Taki zabieg w placówkach państwowych nie zobaczymy. Analogicznie jest przy wypełnianiu dużych ubytków. Najlepszym wyjściem jest użycie uzupełnień permanentnych, np. z ceramiki, a to możliwe jest tylko w prywatnych placówkach.

Możemy też bez ograniczeń używać znieczulenia do zabiegów, gdy w darmowych gabinetach dostaniemy je jedynie przy z góry określonych zabiegach. Lekarze mogą robić nam nieograniczoną liczbę zdjęć rentgenowskich wewnątrzustnych – na NFZ przysługują nam jedynie 2 w całym życiu. Podobnie wygląda usuwanie osadu nazębnego – NFZ opłaca tylko 1 taki zabieg na rok.

Jak widać różnice między wizytą u lekarza w Gryfinie prywatnie, a na NFZ to nie tylko czas oczekiwania na wizytę. {Różni się to także jakością oferowanych zabiegów i szeroko rozumianymi sposobami leczenia. Jedynie jeśli chodzi o dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne nie ma dużych różnic przy leczeniu w ramach funduszu czy prywatnie. Niestety na stomatologię NFZ przeznacza tylko 2,5% budżetu rocznie, co jest bardzo małą kwotą. Przede wszystkim z tego powodu usługi oferowane przez dentystów w darmowych placówkach nie są najlepsze i stosowane są materiały, których prywatni stomatolodzy od lat nie używali. Posiadanie zadbanych zębów jest jednak niezwykle istotną sprawą i podnosi komfort naszego życia niesamowicie, z tego powodu warto czasem wydać więcej pieniędzy i dobrze wyleczyć zęby, które leczenia wymagają. Nie od dziś wiadomo, że na zdrowiu nie należy oszczędzać.