W jaki sposób zbudowane są okulary?

W dzisiejszych czasach zdecydowanie więcej osób walczy na co dzień z problemami ze wzrokiem. Są osoby, które decydują się na soczewki kontaktowe druga grupa pozostaje przy klasycznym rozwiązaniu w postaci okularów. Wybór tego, czego będziemy używać codziennie jest decyzją indywidualną, ale w dużej części przypadków lekarze proponują, aby mieć jedną parę okularach, dopasowanych do naszej wady, nawet w przypadku, kiedy na stałe korzystamy z soczewek kontaktowych. Jak w takim razie zbudowane są okulary?

Budowa okularów

Dużo osób żyje w przekonaniu, że okulary składają się z dwóch elementów: szkła oraz oprawek. Jednak sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się zdawać. Okulary składają się bowiem z:

  • tarczy (okular) – można po prostu określić jest jako szkła
  • nanośników – niektórzy nazywają je “noskami” gdyż ich najważniejszym zadaniem jest utrzymywanie okularów na nosie, w wielu modelach mogą być one dopasowane
  • zauszniki – są dwa, najczęściej zaokrąglone ku dołowi, aby lepiej trzymały się za uszami
  • mostek – czyli górna część oprawki, przestrzeń w która łączy ze sobą dwie części oprawki
    front oprawek – obudowa szkieł od strony zewnętrznej

Należy zwracać uwagę na to, w jaki sposób są zbudowane okulary, które mamy zamiar zakupić. Jest to istotne z wielu powodów, przede wszystkim zdrowotnych – odległość soczewki od oka, czy samo umiejscowienie okularów na nosie.

Jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas zakupu okularów?

Najważniejszym elementem jest oczywiście nasz wzrok i to, aby po prostu dobrze widzieć. Dla niektórych jest to kwestia fundamentalna, jednak nie ma nic złego w tym, iż są osoby, stawiające na równi z funkcjonalnością także wygląd – swój a także oprawek. Pobudki będą rozmaite, najważniejsze jednak, ażeby nie zapomnieć o tym, że muszą one być dobrze dobrane, do wady którą mamy.

W jaki sposób odpowiednio dobrać okulary?

Okulary powinny być dopasowane do użytkownika pod każdym względem. Istotne jest, aby okular był w odpowiedniej odległości od oka, w taki sposób aby, nie spowodować pogorszenia się wzroku – w tym aspekcie kluczowe jest dobre określenie cylindra, sfery a także osi. W tym wszystkim pomoże nam wykwalifikowany optyk, który doradzi oraz odpowiednio dopasuje oprawki do wady wzroku. Znalezienie dobrego optyka w większych polskich miastach takich jak Koszalin, Toruń lub Katowice jest łatwym zadaniem. Trzeba jednak pamiętać, aby przed wizytą sprawdzić w internecie stronę miejsca, w którym chcemy kupić nowe okulary, tak, żeby dobrze dopasować asortyment do swoich potrzeb i oczekiwań.

Źródło: Optyk Koszalin.