Rodzice, którzy po skończeniu urlopu macierzyńskiego wracają do pracy na pełen etat powinni wybrać dla dziecka odpowiednią placówkę. Jest to duże przeżycie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Dlatego warto poszukać naprawdę dobrej i sprawdzonej placówki, do której nasza pociecha będzie chodzić z uśmiechem na ustach. Jeśli nie ma wsparcia ze strony rodziny czy opiekunki, rodzice powinni wybierać pomiędzy państwowymi i prywatnymi miejscami opieki dla dzieci. Dla najmłodszych dzieci do wyboru są żłobki albo klubiki dziecięce. Jakie są różnice pomiędzy tymi miejscami dla dzieci? Jakie są różnice pomiędzy żłobkiem a klubikiem dziecięcym? Dla kogo będzie lepszy żłobek, a dla kogo klubik dziecięcy?
Dlaczego warto wybrać żłobek?
Żłobki są placówkami, których najważniejszym zadaniem jest zapewnienie opieki najmłodszym dzieciom. Do żłobka mogą uczęszczać dzieci już od ukończenia 20 tygodni, aż do 3 roku życia. Niekiedy, w wyjątkowych sytuacjach uczęszczają tam również czterolatki, kiedy nie ma możliwości objęcia go opieką przedszkolną. Jak długo może przebywać dziecko w żłobku? Najczęściej jest to do 10 godzin dziennie, ale w pewnych przypadkach po napisaniu wniosku i opłaceniu nagdodzin, czas ten może zostać przedłużony. Kto może zostać właścicielem żłobka? Oprócz jednostek samorządowych, właścicielem żłobka mogą być osoby fizyczne, instytucje publiczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Co to jest klubik dziecięcy?
Zarówno jeśli chodzi o żłobek, jak i o klubik dziecięcy może je otworzyć osoba fizyczna, jednostki samorządowe, lub instytucje publiczne. Mimo wszystko wymagania są trochę inne jeśli chodzi o żłobek i inne jeśli chodzi o klub dziecięcy. Na czele obydwu tych placówek staje dyrektor. Osoba będąca na stanowisku dyrektora w żłobku musi posiadać studia wyższe i 3 – letnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Niewątpliwie, otwierając obydwie te placówki, zakładana jest działalność gospodarcza, którą obowiązują odpowiednie przepisy. Niezwykle istotnym aspektem jest znalezienie właściwego lokalu, który spełnia kryteria sanitarno – lokalowe, oraz przeciwpożarowe. Na pewno w takich placówkach musi zostać zatrudniona odpowiednia kadra spełniające pewne wymogi. W przypadku żłobka zatrudniona musi być także pielęgniarka. Następną kwestią, o której należy pamiętać jest wyżywienie dla dzieci. Można to rozwiązać na dwa sposoby: posiłki przywozi firma cateringowa z zewnątrz lub są one przygotowywane na miejscu w placówce, jeśli w budynku znajduje się kuchni. Z tego względu, że najmłodsze dzieci wymagają szczególnego traktowania, wymogi dla danego obiektu określa inspektor sanitarny. Otworzenie żłobka lub klubu dziecięcego zobowiązuje do otrzymania do odpowiedniego rejestru.
Co lepiej wybrać żłobek czy klub dziecięcy?
Rodzice poszukujący odpowiedniej placówki dla swojej pociechy, zadają sobie pytanie co będzie lepsze – żłobek w Gorzowie Wielkopolskim czy klub dziecięcy? Odpowiedź na to pytanie z całą pewnością nie jest jednoznaczna. Należy rozważyć, czego potrzebują rodzice i ile czasu dziecko będzie przebywać w placówce. Jeżeli wymagana jest opieka całodzienna, bo rodzic pracuje na cały etat, a co więcej musi jeszcze dojeżdżać, wybór jest łatwy – żłobek. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy potrzebna jest opieka tylko na parę godzin dziennie, wtedy warto przyjrzeć się bliżej klubom dziecięcym. Bywa, że jednak nie ma wyboru, bo np. dziecko nie dostało miejsca w wybranym żłobku. W takiej sytuacji oczekując na liście oczekujących może chodzić do klubu malucha i powoli oswajać się z obecnością innych dzieci i opiekunami innymi niż rodzic.
Wiele klubów dziecięcych w Gorzowie Wielkopolskim posiada w swojej ofercie tzw. karnety. Wówczas dziecko może przebywać w placówce kilka godzin, a rodzic nie płaci za pełno godzinną opiekę. To, którą placówkę rodzice wybiorą, jest ich osobistym wyborem. Natomiast trzeba pamiętać, że obydwie placówki zostały stworzone z myślą o dzieciach, aby zapewnić jak najlepszą opiekę. I tu i tu dziecko z pewnością będzie bezpieczne, a jego rozwój odpowiednio stymulowany. Surowe wymagania sprawiają, że pracują tam osoby, które posiadają wiedzę o tym jak zajmować się małymi dziećmi. Maluch, który chodzi na zajęcia z innymi dziećmi lepiej się rozwija i potrafi dać sobie radę w różnych sytuacjach.