Wynajem mieszkania turystom w Krakowie – najważniejsze informacje

Od dłuższego czasu jest jasne, że najem lokali się opłaca. Im bardziej turystyczna miejscowość, tym lepiej pomyśleć o najmie krótkoterminowym. W szczególności w dzisiejszych czasach, gdy jest niezwykle duże zapotrzebowanie na takie miejsca. O wiele częściej turyści wybierają prywatne apartamenty, zamiast hotelu. Na skutek tego są bardziej niezależni, mogą samodzielnie robić posiłki, często również cena jest o wiele bardziej atrakcyjna. Wielkim plusem jest również łatwość rezerwacji. O czym warto pamiętać podczas wynajmowania mieszkania turystom i na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę?

Jak najlepiej wynajmować krótkoterminowo?

Bezsprzecznie najczęściej wybieraną opcją jest założenie konta na stronie internetowej Airbnb. Innym sposobem będzie udostępnienie swojego obiektu na portalu Booking. Właśnie na tych portalach podróżujący najczęściej szukają noclegów. Poza tymi najczęściej wybieranymi opcjami zostaje nam również wystawienie ogłoszenia na takich stronach jak olx, nocowanie, albo po prostu na facebookowych grupach.

Powinno się mieć na uwadze to, że większe miejscowości, jak na przykład Kraków, wymagają zgłoszenia wynajmowanego mieszkania do specjalnej ewidencji. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez wpisania tam wynajmowanego lokalu wynajmowanie będzie nielegalne. Do ewidencji zajrzeć może każdy zainteresowany. Wszystko to przez ogromną ilość skarg, które pojawiały się od sąsiadów wynajmowanych krótkoterminowo mieszkań.

Czy najem krótkoterminowy wymaga założenia działalności gospodarczej?

W ostatnim czasie księgowe w Krakowie spotykają się najczęściej z zapytaniem czy niezbędne jest tworzenie działalności gospodarczej, żeby wynajmować lokal krótkoterminowo. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ zgodnie z definicją taki wynajem w Krakowie jest działalnością profesjonalną, a w związku z tym należy działalność gospodarczą założyć. Zdarzały się jednak już sytuacje, w których osoby wynajmujące lokale krótkoterminowo, nie otwierały firmy i wzywane przez Urząd Skarbowy szły ze sprawą do sądu, gdzie zwyciężały. Każdy powinien samodzielnie przeanalizować czy musi działalność zakładać, czy nie. Wszystkie biura księgowe w Krakowie z pewnością z chęcią sprawdzą czy zachodzą odpowiednie przesłanki, żeby działalność gospodarczą zaczynać, czy nie jest to opłacalne.

Rozliczanie podatku od najmu krótkoterminowego

Sprawą oczywistą jest za to konieczność zapłacenia podatku w Urzędzie Skarbowym. Z racji, że najem krótkoterminowy przynosi nam korzyść majątkową, to musimy to zaliczyć jako nasz dochód. Jeśli zaczęliśmy firmę to najlepiej zasięgnąć rady u księgowej w Krakowie. Opcji na rozliczenie jest kilka. Najpopularniejszym sposobem jest wykorzystanie zasad ogólnych. W takiej sytuacji od przychodów najlepiej jest odliczyć poniesione koszty – jest to najbardziej opłacalna opcja. Do wielkiego wora kosztów można wliczyć opłaty za media, takie jak prąd i gaz, internet, odsetki za kredyt mieszkaniowy – jeśli go mamy oraz czynsz do spółdzielni. Wtedy rozliczamy sam dochód i podatek dochodowy wynosi wtedy 17%.

Jak możecie szybko zauważyć – najem krótkoterminowy wymaga załatwienia paru formalności, których nie warto pomijać. Pamiętajcie, że zawsze możecie skontaktować się z biurami księgowymi w Krakowie, dlatego, że w takim miejscu dostaniecie wszelkie niezbędne informacje o zaczynaniu działalności gospodarczej i o płaceniu podatków. Krótkoterminowe wynajmowanie lokali nie jest tym samym, co wynajem długoterminowy i zdecydowanie powinno się sprawdzić czy na pewno opłaca się bardziej. Tym bardziej księgowa w Krakowie pomoże przy wszelkich koniecznych obliczeniach.